NOVINKY

Čistý vzduch, ľudské právo

Domov / Správy / Správy z priemyslu / Kritériá dôležitosti a výberu primárnych filtrov v systémoch HVAC

Kritériá dôležitosti a výberu primárnych filtrov v systémoch HVAC

Primárne filtre — tiež nazývané predfiltre, hrubé filtre alebo filtre triedy G — sú prvým stupňom čistenia vzduchu v systéme HVAC a ich úlohou je zachytávať veľké častice od 5 mikrometrov vyššie, aby každý ďalší komponent prežil dostatočne dlho na to, aby zarobil na svoje náklady. Zvyčajne odstraňujú 80 – 95 % hmotnosti polietavého prachu, pričom prispievajú iba k poklesu počiatočného tlaku 25 – 50 Pa a stoja len malý zlomok média a filtrov HEPA, ktoré chránia.

Ich dôležitosť spočíva na troch merateľných výsledkoch:

  1. Predlžujú životnosť následného filtra o faktor 2 až 5, čím premieňajú častú výmenu drahých prvkov HEPA na zriedkavú výmenu lacných predfiltrov.
  2. Udržujú chladiace a vykurovacie špirály čisté. Cievka znečistená 5 mm vrstvou prachu môže stratiť 15 – 25 % svojej kapacity prenosu tepla a prinútiť systém pracovať dlhšie pri rovnakom výkone.
  3. Chránia ventilátory, tlmiče, zvlhčovače a vnútro potrubia, udržujú stabilný statický tlak a znižujú frekvenciu a náklady na čistenie potrubia.

Výber spočíva v šiestich premenných zoradených podľa dôležitosti: trieda účinnosti, rýchlosť prúdenia vzduchu a prúdenie vzduchu, kapacita zadržiavania prachu, počiatočná a konečná tlaková strata, konštrukcia rámu a média prispôsobená prostrediu a fyzické rozmery so správnou metódou tesnenia. Zvyšok tohto článku rozvíja každý z nich s číslami, ktoré môžete použiť priamo.

dsc06456-yy-1

Čo vlastne robí primárny filter

Poloha vo filtračnom vlaku

Štandardná komerčná vzduchotechnická jednotka používa odstupňovanú postupnosť: primárny filter → stredne účinný filter → vysoko účinný alebo HEPA filter. Každý stupeň odstráni rozsah častíc, s ktorými sa hospodári narába, a zvyšok odovzdá ďalšiemu. Umiestnenie HEPA filtra priamo do surového vonkajšieho vzduchu by ho v priebehu týždňov zaťažilo vláknami, hmyzom, peľom a štrkom, čím by sa plytvalo médiom, ktoré je určené pre submikrónové častice.


Mechanizmy zachytávania pri práci

  • Zachytenie - častica sledujúca prúd vzduchu prechádza v rámci jedného polomeru častice vlákna a dotkne sa ho. Dominantné pre častice 1–10 µm.
  • Zotrvačný náraz - ťažšie častice nemôžu nasledovať vzduch, pretože sa ohýba okolo vlákna a naráža naň. Dominantné nad 1 µm a silnejšie pri vyššej čelnej rýchlosti.
  • Preosievanie - častice fyzicky väčšie ako medzera medzi vláknami nemôžu prejsť. Zvládne vlákna, vlákna, vlasy a hmyz.
  • Gravitačné usadzovanie – hrubé ťažké častice vypadávajú v zónach s nízkou rýchlosťou pred médiom.

Pretože náraz a zachytenie sa zosilňujú, keď sa častice zväčšujú, primárne filtre sú najúčinnejšie práve na častice, ktoré by najviac poškodili cievky a ventilátory.


Zapojené častice

Bežné nečistoty vo vzduchu podľa veľkosti a stupňa filtrácie, ktorý ich bežne zachytáva.

Kontaminant

Typická veľkosť

Zachytené primárne By

Hmyz, listy, vlákna

> 100 um

Primárny filter

Textilné vlákna, vlasy

30-200 µm

Primárny filter

Peľ

10-100 µm

Primárny filter

Usadený prach, piesok

5-50 µm

Primárny filter

Spóry plesní

2-20 µm

Primárne a stredné filtre

Jemný atmosférický prach (PM2,5)

0,3-2,5 µm

Stredne a vysokoúčinné filtre

Dym zo spaľovania, baktérie

0,01-1 um

HEPA


Prečo sa primárna filtrácia oplatí

Ochrana cievok a prenosu tepla

Rozstup rebier na typickej chladiacej špirále je 1,8 až 3,2 mm. Prach rýchlo premosťuje tieto medzery v nefiltrovanom vzduchu a nanesená vrstva pôsobí ako tepelná izolácia a zároveň obmedzuje prúdenie vzduchu. Terénne štúdie znečistených hadov konzistentne ukazujú straty prenosom tepla 15–25 % a zníženie prietoku vzduchu o 10–20 %. Pretože chladič alebo tepelné čerpadlo musia potom bežať dlhšie, aby pokryli rovnakú záťaž, čistý výmenník udržiavaný dobrou predfiltráciou sa bežne premieta do o 5–15 % nižšej spotreby energie HVAC.


Predĺženie životnosti filtra po prúde

HEPA filter môže stáť 15 až 40-krát toľko ako primárny filter s rovnakou oblasťou tváre. Zaťaženie hrubým prachom je najdrahší možný spôsob odstránenia žmolkov. So správne špecifikovaným primárnym stupňom sa životnosť následného filtra predĺži 2 až 5-krát a rozhodujúca je aritmetika: výmena štyroch predfiltrov ročne pri skromných nákladoch, aby sa predišlo jednej predčasnej výmene HEPA, je priama výhra.


Udržiavanie ventilátorov a potrubí v čistote

Prach, ktorý sa hromadí na lopatkách odstredivého ventilátora, spôsobuje nerovnováhu obežného kolesa, zvyšuje vibrácie a zaťaženie ložísk a znižuje aerodynamickú účinnosť. Prach usadzujúci sa v potrubí poskytuje substrát pre mikrobiálny rast a prípadne si vyžaduje mechanické čistenie, ktoré môže stáť viac ako niekoľko rokov výmeny filtra. Dobre udržiavaný primárny stupeň je najlacnejší dostupný program hygieny potrubia.


Podpora cieľov kvality vnútorného ovzdušia

Primárne filtre samy osebe nedodávajú vzduch do čistých priestorov alebo nemocníc, ale robia ho dosiahnuteľným a udržateľným. V systémoch, kde konečná fáza nesie zodpovednosť za IAQ, predfilter zaručuje, že konečná fáza funguje v rámci svojho projektovaného zaťaženia, namiesto toho, aby bojovala s prachovou záťažou, ktorú nikdy nebolo zamýšľané.


Porovnanie odpracovaných nákladov

Ilustratívne ročné porovnanie pre jedinú 10 000 m³/h vzduchotechnickú jednotku s a bez špeciálneho primárneho stupňa.

Položka

Bez primárneho stupňa

S primárnym stupňom

Stredné výmeny filtra za rok

3–4

1

Primárny filter changes per year

—

3–4

Interval čistenia cievky

Ročný

Každých 3-5 rokov

Priemerný prenos tepla špirálou

Zhoršuje sa 15 – 25 %

V blízkosti dizajnu

Relatívne náklady na filtráciu

základný stav 100 %

40 – 60 %


Čítanie hodnotení účinnosti

EN 779 / ISO 16890 hrubé triedy

Primárne filtre sú hodnotené skôr podľa zadržania – percenta syntetického skúšobného prachu zadržaného podľa hmotnosti – než podľa frakčnej účinnosti na jemných časticiach. Podľa staršej normy EN 779 sú to triedy G1–G4; pod ISO 16890 sa javia ako ISO hrubé xx%.

Triedy hrubých filtrov s približnými ekvivalentmi a typickými hodnotami poklesu tlaku.

Trieda EN 779

Zatknutie

Pribl. MERV

Počiatočné Δp

Typické použitie

G1

< 65 %

1–3

10–25 Pa

Iba skríning zariadenia

G2

65 – 80 %

4–5

20–35 Pa

Ľahký komerčný, spätný vzduch

G3

80 – 90 %

6–7

25–50 Pa

Najbežnejší všeobecný predfilter

G4

> 90 %

7–8

30–60 Pa

Predfiltrujte pred F7–F9 alebo HEPA

Pre veľkú väčšinu komerčných budov je G4 / MERV 8 rozumným predvoleným nastavením: odstraňuje takmer všetku hmotnú záťaž, ktorá je dôležitá, pričom pridáva malý odpor.


Prečo sú zatknutie a zlomková efektívnosť rôzne otázky

Filter môže vykazovať 90% zadržanie podľa hmotnosti a stále prejde väčšinu častíc podľa počtu, pretože hrubé častice nesú takmer všetku hmotu, zatiaľ čo jemné častice nesú takmer celý počet. Toto je vlastnosť stupňovitého dizajnu, nie nedostatok – primárny filter sa meria voči hmotnosti, ktorú musí zachytiť, a následný stupeň sa meria voči jemnej frakcii, ktorú musí rozlíšiť.


Prvé kritérium výberu: Prúdenie vzduchu a rýchlosť tváre

Rýchlosť tváre je jediný parameter, ktorý najčastejšie oddeľuje filter, ktorý funguje ako katalogizovaný, od filtra, ktorý nie.

Rýchlosť tváre (m/s) = prietok vzduchu (m³/s) ÷ plocha filtra (m²)

Pokyny pre návrh podľa typu média:

  • Panelové a skladané primárne filtre: 2,0–2,5 m/s, pričom 2,5 m/s sa považuje za praktický strop.
  • Umývateľná kovová sieťka: až 3,0 m/s, pretože tuhé médium toleruje vyššiu rýchlosť.
  • Rolky so syntetickým médiom: 1,5–2,5 m/v závislosti od hrúbky a objemu.


Spracovaný príklad

AHU zvládne 10 000 m³/h = 2,78 m³/s. Zameranie 2,0 m/s dáva požadovanú plochu tváre 2,78 ÷ 2,0 = 1,39 m². Pri použití štandardných panelov s rozmermi 592 × 592 mm (každý 0,35 m²) to znamená štyri panely – jeden rad 2 × 2. Špecifikovanie iba dvoch panelov by stlačilo čelnú rýchlosť na 4,0 m/s, čo je ďaleko za návrhovým oknom.


Oblasť záhybov ako skrytá premenná

Dva filtre s identickými plochami 592 × 592 mm sa môžu značne líšiť v oblasti média. Plochý panel ponúka približne 0,35 m²; hlboko skladaný 100 mm filter môže ponúknuť 2 až 4 m² média v rovnakom otvore. Pretože rýchlosť média úmerne klesá, verzia s hlbokým skladaním zadrží niekoľkonásobne viac prachu pri porovnateľnom odpore. Pri porovnávaní produktov porovnávajte efektívnu plochu média, nie rozmery tváre.


Druhé kritérium výberu: pokles tlaku a kapacita zadržiavania prachu

Nastavenie počiatočného a konečného odporu

Počiatočný pokles tlaku pre čistý primárny filter by mal byť pri menovitom prietoku v pásme 25–50 Pa. Odporúčaný bod výmeny – konečný odpor – je zvyčajne dvojnásobok počiatočnej hodnoty alebo 150–250 Pa, podľa toho, čo nastane skôr. Prevádzka za týmto bodom produkuje prudko stúpajúcu energiu ventilátora, čím sa znižuje návratnosť.


Energetická aritmetika

Výkon ventilátora sa mení priamo tlakom:

Výkon ventilátora (kW) = prietok vzduchu (m³/s) × pokles tlaku (Pa) ÷ (1 000 × účinnosť ventilátora)

Pre vyššie uvedenú jednotku s výkonom 10 000 m³/h pri 65 % účinnosti ventilátora stojí každých 100 Pa pridaného odporu približne 0,43 kW. Pri nepretržitej prevádzke je to približne 3 750 kWh za rok – často viac ako celý ročný rozpočet filtra. Výber média s nízkym odporom s veľkorysou plochou záhybov je preto energetickým rozhodnutím rovnako ako rozhodnutím o filtrácii.


Kapacita zachytávania prachu

Kapacita zadržania prachu (DHC) je hmotnosť skúšobného prachu zadržaného, keď filter dosiahne konečný odpor, vyjadrený v gramoch. Typické hodnoty pre prvok s rozmermi 592 × 592 mm:

Orientačná kapacita zachytávania prachu a životnosť vďaka konštrukcii primárneho filtra na základe štandardného prvku 592 × 592 mm.

Stavebníctvo

Oblasť médií

Kapacita zachytávania prachu

Typická životnosť

Plochý syntetický panel

0,35 m²

80 – 150 g

1–2 mesiace

Plisovaný panel, 46 mm

1,0–1,5 m²

250 – 400 g

3-4 mesiace

Plisovaný panel, 100 mm

2,5–4,0 m²

500 – 900 g

6-12 mesiacov

Vrecko / taška, G4

3,0–5,0 m²

700 – 1 200 g

6-12 mesiacov

Umývateľná kovová sieťovina

0,35 m² (multi-layer)

100-200 g na cyklus

Umývané mesačne, 5-10 rokov

Praktický záver: porovnajte filtre podľa ceny za gram zadržiavaného prachu, nie podľa jednotkovej kúpnej ceny. Hlboko plisovaný prvok za dvojnásobnú cenu, ktorý vydrží trikrát dlhšie a zvyšuje odolnosť, je lacnejšou voľbou na každej osi.


Tretie kritérium výberu: Konštrukcia média a rámu

Možnosti médií

  • Syntetická polyesterová netkaná textília – hlavná voľba. Odolné voči vlhkosti, rozmerovo stabilné, dostupné v konštrukciách s odstupňovanou hustotou, kde sa hustota vlákien zvyšuje smerom k spodnej strane pre progresívne hĺbkové zaťaženie.
  • Polypropylén fúkaný z taveniny – jemné vlákna, nízka plošná hmotnosť, dobrá účinnosť pri nízkej odolnosti; často elektrostaticky nabité na zvýšenie zachytávania častíc strednej veľkosti.
  • Sklenené vlákno - tolerancia vysokej teploty, vhodné pre prúdy horúceho vzduchu a priemyselné použitie.
  • Hliníková alebo nehrdzavejúca sieťovina – umývateľná a opakovane použiteľná, ideálna na odsávanie v kuchyni, vzduch s mastnotou a nasávanie s vysokou vlhkosťou.
  • Netkaná textília s aktívnym uhlím – pridáva kontrolu plynu a zápachu tam, kde je nasávanie blízko vozovky, nakladacej rampy alebo výfukového komína.


Možnosti rámu

Materiály rámu pre primárne filtre a podmienky, ktorým každý vyhovuje najlepšie.

Materiál rámu

Teplotný limit

Tolerancia vlhkosti

Najlepšia aplikácia

Kartón / kraft

60 °C

Až ~80% relatívnej vlhkosti

Suchý vnútorný spätný vzduch, jednorazové použitie

Pozinkovaná oceľ

120 °C

Vysoká

Vonkajšie prívody vzduchu, všeobecná prevádzka VZT jednotky

hliník

120 °C

Vysoká

Umývateľné jednotky, inštalácie citlivé na hmotnosť

Nehrdzavejúca oceľ

250 °C

Veľmi vysoká

Kuchyne, laboratóriá, čisté priestory, pobrežné lokality

ABS / umelý plast

70 °C

Vysoká

Obytné a ľahké obchodné jednotky


Hodnotenie požiaru

Filtre inštalované v komerčných vzduchotechnických systémoch by mali spĺňať UL 900 trieda 1/trieda 2 alebo ekvivalentnú klasifikáciu EN 13501-1 požadovanú miestnym predpisom. Namiesto toho, aby ste ho odvodzovali z typu média, potvrďte certifikáciu na produktovom liste.


Kritérium výberu štyri: Súlad s prostredím

Odporúčaná špecifikácia primárneho filtra podľa typu budovy a okolitých prachových podmienok.

Životné prostredie

Odporúčaná trieda

Preferovaná konštrukcia

Interval zmeny

Kancelária, čistý mestský vzduch

G4 / MERV 8

Plisovaný syntetický panel

3–6 mesiacov

Nemocnica / laboratórium

Predstupeň G4

Kovový rám, tesnenie

2-3 mesiace

Priemyselná, vysoká prašnosť

G4 hlboký záhyb alebo vrecko

hĺbka 100 mm, oceľový rám

1–2 mesiace

Komerčná kuchyňa

Sieťka G2–G3

Umývateľná nerezová ozvučnica

Umývané týždenne

Pobrežné / vysoká vlhkosť

G4

Syntetický rám odolný voči vlhkosti, kovový

3-4 mesiace

Dátové centrum

G4 / MERV 8

Hlboký záhyb s nízkym Δp

6-12 mesiacov

V blízkosti staveniska

G3 G4 v sérii

Dvojstupňový hrubý breh

2–6 týždňov

Tam, kde vonkajšie PM10 pravidelne prekračuje 150 µg/m³, dvojstupňové hrubé usporiadanie – umývateľné sito pred jednorazovým G4 – zvyčajne poskytuje najnižšie celkové náklady, pretože sito absorbuje najväčšiu záťaž a jednoducho sa opláchne.


Kritérium výberu 5: Rozmery, tesnenie a inštalácia

Štandardné veľkosti

Metrické moduly AHU sa vyrábajú s menovitými otvormi 592 × 592 mm a 592 × 287 mm s hĺbkami 21, 46, 96 a 100 mm. Systémy Imperial používajú rozmery 24" × 24", 24" × 12" a 20" × 25" s hĺbkami 1, 2" a 4". Ak zostanete pri štandardných veľkostiach, náhradné diely budú dostupné na polici a vyhnete sa zdĺhavému dodaniu a prémii vlastných prvkov.


Únik obtoku je rozhodujúci detail

Vzduch ide cestou najmenšieho odporu, takže akákoľvek medzera okolo rámu nesie neúmerné prúdenie. 3 mm medzera okolo filtra s rozmermi 592 × 592 mm umožňuje, aby 5 – 10 % celkového prietoku vzduchu úplne obišlo médium a tento obtokový vzduch prenáša celé množstvo prachu priamo do cievky. Každý percentuálny bod menovitej účinnosti je irelevantný, ak tesnenie zlyhá. Praktické opatrenia:

  1. Špecifikujte filtre s kontinuálnym tesnením s uzavretými bunkami na prednej alebo dolnej strane.
  2. Použite pružinové spony alebo cam-lock prídržné rámy, ktoré rovnomerne stlačia celé tesnenie.
  3. Pri každej výmene skontrolujte, či sú koľajnica a rám rovné a nepoškodené.
  4. Skontrolujte šípky smeru prúdenia vzduchu – skladané médiá inštalované dozadu strácajú významnú časť svojej kapacity.


Prístup a servisné povolenie

Na odstránenie nechajte pred bankou aspoň hĺbku filtra plus 300 mm voľného priestoru. Filtre, ktoré sú ťažko dostupné, sa menia neskoro, čo podkopáva celú stratégiu bez ohľadu na to, ako dobre bol prvok špecifikovaný.


Stratégia monitorovania a nahradenia

Merajte, nehádajte

Nainštalujte diferenčný tlakomer alebo vysielač na každú skupinu filtrov s rozsahom 0–500 Pa a označenou nastavenou hodnotou alarmu. Vizuálna kontrola je nespoľahlivým indikátorom: filter môže vyzerať sivo a stále má väčšinu svojej kapacity, alebo môže vyzerať prijateľne, keď nesie jemný prach hlboko v médiu.


Odporúčaná prax

  • Zaznamenajte čistý filter Δp pri uvedení do prevádzky ako základ pre každé budúce porovnanie.
  • Vymeňte, keď Δp dosiahne dvojnásobok počiatočnej hodnoty alebo 200 Pa, podľa toho, čo nastane skôr.
  • Zaznamenajte údaje mesačne, aby ste vytvorili krivku zaťaženia; krivka, ktorá sa zostrmuje, signalizuje zmenu okolitých podmienok, ktorá stojí za preskúmanie.
  • Vymeňte primárny stupeň podľa jeho vlastného plánu a načasujte následné zmeny tak, aby sa zhodovali s novým predfiltrom.
  • Filtre naplnené vrecúškom pri vyberaní, aby sa zachytený prach nedostal späť do výrobnej miestnosti.


Celkové náklady na vlastníctvo

Vyhodnoťte kandidátov na úplnom obrázku a nie na riadku faktúry:

Ročné náklady = (cena filtra × zmeny za rok) pracovná energia z priemerného podielu Δp nákladov na čistenie filtra a cievky

Vo väčšine nepretržite prevádzkovaných systémov predstavuje energia, ktorú možno pripísať poklesu tlaku, 60 – 80 % nákladov na životnosť primárneho filtra, pričom obstarávacia cena tvorí menšinový podiel. Tento jediný pomer by mal riadiť špecifikáciu viac ako ktorákoľvek iná úvaha.


Praktický kontrolný zoznam výberu

  1. Potvrďte návrhový prietok vzduchu v m³/h a preveďte ho na m³/s.
  2. Vydeľte cieľovou čelnou rýchlosťou 0–2,5 m/, aby ste získali požadovanú oblasť tváre, potom nastavte rozloženie banky.
  3. Vyberte triedu účinnosti z tabuľky prostredia — G4 / MERV 8, pokiaľ podmienky netvrdia inak.
  4. Vyberte si najhlbší záhyb, ktorý kryt akceptuje, aby ste maximalizovali plochu média a kapacitu zadržiavania prachu.
  5. Overte, či je počiatočné Δp nižšie ako 50 Paat pri skutočnom projektovanom prietoku, nie pri katalógovom referenčnom prietoku.
  6. Prispôsobte rám a médium teplote, vlhkosti a akémukoľvek vystaveniu mastnote alebo chemikáliám.
  7. Potvrďte požiarnu klasifikáciu požadovanú miestnym predpisom.
  8. Špecifikujte tesnenie a pozitívny prídržný rám na odstránenie obtoku.
  9. Namontujte diferenčný tlakomer a zaznamenajte čistú základnú líniu pri odovzdaní.
  10. Pred porovnaním cenových ponúk si vypočítajte ročné náklady vrátane energie.